Święto Patrona Szkoły

Od 2005 roku tradycją Zespołu Szkół nr 2 im. 9. Pułku Strzelców Konnych w Grajewie są coroczne obchody Święta Patrona Szkoły, na które zapraszana jest społeczność lokalna. Imię nadano szkole ku pamięci stacjonującego przed II wojną św. w Grajewie żołnierskiego pułku. Co roku  uroczystość ta rozpoczynała się rano , kiedy to na dziedzińcu przed głównym wejściem spotykała się społeczność szkolna i zaproszeni goście, którzy udawali się  do kościoła p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Grajewie, a następnie do szkoły na szereg atrakcji przygotowanych przez uczniów i przyjaciół szkoły.

W 2010 r. po raz szósty odbyła się uroczystość Święta Patrona Szkoły – 9. Pułku Strzelców Konnych w Grajewie i po raz pierwszy była to uroczystość połączona ze Świętem Pułkowym organizowanym w ramach Dni Grajewa przez Klub Byłych Żołnierzy 9.PSK w Grajewie, Towarzystwo Przyjaciół 9.PSK w Grajewie i Grajewską Izbę Historyczną, 15.Giżycką Brygadę Zmechanizowaną i Jednostkę Strzelecką 1010 Grajewo.

Impreza ma stałe elementy: przemarsz sprzed Urzędu Miasta do Kościoła p.w. MBNP w Grajewie na Mszę Świętą , część oficjalną na terenach szkoły (Apel Poległych z Salwą Honorową, wręczenie podziękowań, odznaczeń i statuetek „Przyjaciel ZS Nr 2 w Grajewie” przez organizatorów), atrakcje dla mieszkańców: przejazd bryczką, konno, pokazy walk, atrakcje dla dzieci, grochówka żołnierska dla uczestników, kiermasz wyrobów uczniowskich i wiele innych. Po południu odbywa się rekonstrukcja bitwy z Niemcami z 1939 r. zorganizowana przez Urząd Miasta Grajewa.

Patronat nad imprezą od 2008 roku objął Podlaski Kurator Oświaty. W ramach tego święta społeczność szkolna przygotowała wiele akcentów szkolnych zarówno na część oficjalną  jak i po niej. Dzięki  takiej współpracy i połączeniu sił z różnych środowisk i organizacji Święto zapewne ma bogatszy wymiar i oprawę oraz nie ma powielania praktycznie tej samej uroczystości w różnych terminach.

Galerie: